Gdy nadchodzi okres jesienno-zimowy, a za oknem szaro, buro, ciemno wówczas poza dobrą książką, ciekawą grą planszową czy wspólnym gotowaniem, również rodzinne kino domowe może zajmować miejsce wśród weekendowych popołudniowych aktywności. Rozłożona kanapa, zgaszone światła, ciepły popcorn a może rozgrzewająca herbata - atmosfera wprost z kina tyle że domowego :)
Poznajcie moje rekomendacje bajek produkcji największych wytwórni filmowych jak Walt Disney, Pixar czy DreamWorks.
Kiedy rozpocząć bajkową przygodę z dzieckiem?
Naszą “bajkową” przygodę z synem rozpoczęliśmy, gdy miał lekko powyżej 4 roku życia. Mam tu na myśli bajki wytwórni takich jak Walt Disney, Pixar (który od 2006 roku wchodzi w skład Disney’a), DreamWorks, czyli popularne hity kinowe. W tym wieku dziecko faktycznie jest już w stanie skupić swoją uwagę na ponad godzinną bajkę. Pytanie tylko czy jest na taką dawkę przeróżnych bodźców, wielokolorowych animacji gotowy. A to już sprawa częściowo indywidualna, w zależności od tego jak rozwija się maluch, jaka jest jego wrażliwość emocjonalna itp.
Na początek warto zadać sobie pytanie, jaki jest cel organizowania takiego “kina domowego”? Najprawdopodobniej chodzi głównie o wspólne rodzinne spędzenie czasu przy obejrzeniu bajki, która może zainteresować nie tylko dziecko, ale również dorosłego. No tak, w końcu przez dobre ponad pierwsze trzy lata życia dziecka, jeśli były wprowadzone bajki, to były to bajki dostosowane do poziomu dziecka, czyli gdy jeszcze dziecko nie mówiło to nie było ich pewnie wcale (wedle zaleceń, co by nie opóźniać mowy), a jak się pojawiły to takie bez słów lub z ich ograniczoną ilością. Tak czy siak, nie były to bajki, które na dłuższą metę mogłyby przyciągnąć uwagę dorosłych. No i gdy przychodzi ten moment, że dziecko już dojrzewa i jest żywo zainteresowane, by takie kino domowe zorganizować, to warto do tego tematu przygotować się dobrze, by nie narobić więcej złego niż dobrego.
Jakie bajki, w jakim wieku?
Prawdziwa ewolucja w świecie bajek rozpoczęła się po 2000 roku, idąc dalej - po następnej dekadzie, czyli po 2010 roku można zauważyć kolejne ulepszenia technologiczne. Spokój i sielanka bajek lat 1950-1999 zniknęły bezpowrotnie. Dzięki zaawansowanej technologii komputerowej i sztuki animacji współczesne bajki są często dosyć mocno “przebodźcowane”, tak kolorowe i dynamiczne, że aż można dostać oczopląsu, pełne zawracających w głowie efektów specjalnych. Może to być zarówno zaletą jak i wadą, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę odbiorcę w wieku poniżej 6 roku życia. Choć dojrzałość emocjonalna dziecka to sprawa indywidualna, to jednak nie przeskoczymy rozwoju dziecka, który przebiega zgodnie z wiekiem. Powiem więcej, nie ma potrzeby przyspieszać tego rozwoju, zwłaszcza puszczając bajkę niedostosowaną do dojrzałości dziecka. Na wszystko przyjdzie czas i nie trzeba się spieszyć. Naprawdę :) Nie bez powodu bajki wysokiej klasy są często zaklasyfikowane do kategorii 6 czy 7+. Oczywiście kategorie to jedno (bo mogą być one zawyżone jak i zaniżone), a rozum rodzica to drugie. Ja wyznaję zasadę, że świat należy tłumaczyć dziecku od najmłodszych lat, nic nie ukrywać, tylko rozmawiać i dostosowywać język rozmowy do wieku dziecka. Najważniejsze to być przy dziecku - tłumaczyć jego lęki i rozwiewać wątpliwości.
Podzielę się z wami moimi obserwacjami i doświadczeniami z perspektywy naszej ponad rocznej przygody z kinem, gdy syn miał lekko ponad 4, a obecnie lekko ponad 5 lat. Na pytanie, co dzieje się w głowie 4 czy 5-letniego dziecka, który widzi po raz pierwszy bajkę pokroju Kungfu Panda trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno dzieje się dużo. I teraz zadaniem rodzica jest uważna obserwacja czy bajka jest dla jego dziecka odpowiednia czy nie. W końcu to wspólne oglądanie. U nas wygląda to tak, że na bieżąco tłumaczymy synkowi, o co chodzi, komentujemy różne postawy i zachowania postaci. W tym celu zatrzymujemy na chwilę by porozmawiać i wznawiamy. Dla uspokojenia wyjaśniamy, że w bajce ostatecznie dobro zawsze wygrywa, więc wszystko się dobrze skończy. Jeśli w bajce są fragmenty zbyt “mocne” to po prostu przewijamy te momenty, by oszczędzić dziecku zbyt dużych wrażeń. Nasze dziecko póki co koszmarów nocnych nie ma, właśnie może dlatego, że filtrujemy co ogląda i tłumaczymy. Natomiast jeśli ewidentnie widać, że bajka przerasta syna lub jej kompletnie nie rozumie, to ostatecznie bajkę zmieniamy jeszcze na jej początku. Wiemy, że jeśli bajka jest tego warta, to do niej wrócimy, ale póki co jeszcze na nią nie czas.
Mam też ciekawe spostrzeżenie u naszego 5-latka z ostatnich tygodni. Gdy coś w bajce mu się nie podoba, coś go przerasta to uśmiecha się w sposób lekko nerwowy i wtedy ja albo tłumaczę o co chodzi lub pytam: podoba ci się ta bajka? zostawiamy czy zmieniamy? Kilka razy zmieniliśmy bajkę, zwłaszcza, gdy ilość negatywnych scen była zbyt duża jak na początek bajki. Oczywiście robimy limit zmiany bajek, a nie tak w nieskończoność :) Kilka razy syn też sam powiedział, że nie podoba mu się bajka. Ważne, by dziecko nie bało się mówić o swoich uczuciach, o strachu, lęku. Gdy będziemy z nim rozmawiać w atmosferze otwartości i zaufania, to duża szansa, że dziecko będzie nam mówić o swoich uczuciach, bez poczucia wstydu.
Złota lista TOP 8 - bajki, które zapadają w pamięć
Szare, zimowe popołudnie, gdy nie wychodzimy z domu, więc może kino, tylko co nowego i dobrego wybrać? Dylemat dzisiejszych czasów, gdzie wszechobecna dostępność wszystkiego czasem aż przytłacza.
No to może znajdziecie coś dla siebie z przygotowanego TOP 8, może to będzie coś nowego, a może powrót, bo dobre bajki warto sobie przypominać?
Poniżej znajdziecie listę bajek, które zdecydowanie wyróżniają się na tle innych produkcji i które wobec tego zasługują na krótki opis w postaci krótkich refleksji, nie spoileru, mam nadzieję. Lista jest w pewnym sensie tworzona trochę z perspektywy dorosłego odbiorcy, a trochę z perspektywy 4-5 letniego chłopca, z którym to poniższe dzieła oglądaliśmy. W kolejnych artykułach lista będzie ewoluować wraz z dorastaniem syna. Opisy na serwisie takim Netflix czy Disney Plus są jednozdaniowe i niewiele mówią o czym jest bajka, a w dodatku często są kompletnie mylące.
Pośród poniższych produkcji nie znajdziecie np. Kungfu Pandy czy Epoki Lodowcowej, bo choć to dobre bajki to jednak nie uważam je za tak unikatowe, jak te które wybrałam do TOP 8.
W kryteriach oceny zawierają się: fabuła i przesłanie, animacja i efekty specjalne oraz muzyka. Zaznaczam, że nie jestem ostrym krytykiem bajkowo-filmowym, poniższe bajki są po prostu dobre, więc oceniam je wysoko. Są to bajki tworzone w różnych czasach począwszy od 2007 kończąc na 2024, a więc mamy do czynienia z różnym zapleczem technologicznym, co też należy wziąć pod uwagę, stąd zróznicowanie w ocenach. Zapraszam do lektury o bajkach i prezentowanych w nich wartościach! :)
Co w duszy gra - Disney/Pixar - 2020 - 6+
W tej produkcji wybitnego duetu Disney/Pixar przenosimy się do Ameryki XX wieku, gdzie możemy poczuć wyjątkowo urokliwy klimat jazzu w podziemiach. Godna polecenia bajkowa pozycja o muzyce, ale w gruncie rzeczy o życiu i życiu po śmierci. Jako że główne pytanie zadane w bajce brzmi: jaka jest twoja iskra życia? Po co żyjesz? Czy jesteś gotów, by zacząć prawdziwie żyć? Jak spędzisz resztę życia? To przesłanie może bardziej dla dorosłych, ale dzieciom też można to fajnie wytłumaczyć. Zwłaszcza, że to wszystko przedstawione jest w bardzo przyjemnych dla oka animacjach, które najmłodszym dzieciom przypadną do gustu. Poza postaciami ludzi wprowadzone są opływowe postaci kolorowych duszków.
Kategoria wiekowa - dzieciom poniżej 6 roku życia też się będzie podobać, nie ma złych postaci, ani przemocy. Tylko co do głębszego przesłania, to trzeba tłumaczyć prostymi słowami o co tam chodzi :)
Fabuła: 10/10; Animacja - 10/10; Muzyka - 10/10Naprzód - Disney/Pixar - 2020 - 6+
“Naprzód” to magiczna podróż dwóch nastoletnich braci Elfów po klejnot Feniksa, dzięki któremu będą mogli zobaczyć się z tatą. Jednak jest to niebezpieczna wyprawa z unoszącym się widmem pradawnej klątwy oraz desperacką walką z czasem. Podczas podróży bracia uczą się współpracy i zaufania, ale przede wszystkim poznają się wzajemnie i umacniają braterskie więzi. Talent młodszego oraz wiedza o magii i nieustraszoność starszego chłopca są receptą na sukces. Jednak do tego wszystkiego potrzebna jest jeszcze wiara w siebie, żar serca i koncentracja.
Podczas tej ryzykowanej wyprawy w klimacie smoków i lochów, młodszy chłopiec uczy się wiary w siebie, staje się odważny, a co najważniejsze - rozumie, że to dzięki starszemu bratu był w stanie pokonać swoje lęki i zyskać pewność siebie. Zdaje on sobie sprawę, że to starszy brat pomógł mu iść przez życie, gdy nie miał taty.
“Naprzód” to wspaniała opowieść o braterstwie - braterskiej współpracy, pomocy i miłości. Stwierdzenie: “Jeśli w naszym życiu jest choć trochę magii, to możliwe jest prawie wszystko” niech pozostanie z nami.
Kategoria wiekowa: spokojnie pozycja dla młodszych będzie ok.
Fabuła: 10/10; Animacja - 10/10; Muzyka - 9/10W głowie się nie mieści 1 i 2 - Disney/Pixar - 2015 i 2024 - Dla każdego/6+
W głowie się nie mieści 1 - część pierwsza to bardzo piękna bajka o emocjach 11-stoletniej dziewczynki, dla której przeprowadzka do nowego miasta, domu, szkoły to prawdziwa emocjonalna bomba. Aby ta bomba nie wybuchła i nie narobiła niepotrzebnych szkód wystarczy pamiętać o fundamentach, które kształtują osobowość. Są to między innymi rodzina, przyjaźń, pasje. W bajce niezwykle obrazowo są przedstawione emocje od Radości, poprzez Strach, Odrazę, Gniew i Smutek. Wszystkie one okazują się być potrzebne do równowagi emocjonalnej. Produkcja stanowi świetny punkt wyjścia do rozmowy o emocjach, uczuciach z dziećmi.
Kategoria wiekowa: dla każdego, choć warto zatrzymać się czasem i wytłumaczyć dokładnie młodszym widzom.
Fabuła: 10/10; Animacja - 10/10; Muzyka - 9/10
W głowie się nie mieści 2 - część druga to opowieść o emocjach 13-stolatki, czyli wchodzimy w okres burzliwego dojrzewania, gdzie pojawiają się nowe emocje jak Zazdrość, Wstyd, Apatia. A to wszystko pod płaszczem wszechobecnej Spiny, która wprowadza chaos i zamieszanie, nadmierne przejmowanie się wszystkim. Dorastanie to czas, w którym poza nowymi emocjami potrzebne są również te znane emocje jak Radość czy Smutek. Z utworzonych wcześniej fundamentów tworzą się pierwsze przekonania, a z nich kształtuje się niezwykle istotna - tożsamość. W niej jest miejsce nie tylko na dobre wspomnienia, ale również te złe. To one budują kompletną tożsamość, a dzięki niej można podejmować właściwe decyzje. Dorastanie zaś to nie zmiana tożsamości, która została ukształtowana przez kilkanaście lat życia, a jej ewolucja, radzenie sobie ze wszystkimi emocjami i wyzwaniami. To również czas, gdy poznajemy swoje mocne i słabe strony. Receptą na przejście przez ten trudny czas z sukcesem to spokój i działanie w zgodzie ze sobą, ze swoją tożsamością.
Kategoria wiekowa: w przypadku drugiej części ku lepszemu zrozumieniu przesłania polecam obejrzeć starszym dzieciom, najlepiej w wieku szkolnym.
Fabuła: 10/10; Animacja - 10/10; Muzyka - 9/10O Yeti! - DreamWorks - 2019 - 7+
O Yeti! to wspaniała podróż trójki przyjaciół wraz ze śnieżnym potworem Yeti przez rozległe Chiny. Wątek spełnienia marzeń przeplata się z wątkiem pielęgnowania więzi rodzinnych i przyjacielskich. Produkcja DreamWorks to opowieść o niewiarygodnej mocy muzyki, która nie tylko wzrusza, ale czyni ludzi i świat lepszymi.
Piękna kolorowa grafika, żywe animacje. Słodka postać Yeti poruszy serce każdego dziecka, a nawet dorosłego :)
Kategoria wiekowa - młodsze dzieci dadzą radę, wystarczy tłumaczyć, albo przewinąć groźną akcję. Generalnie to ładna, przyjemna bajka z prostą fabułą.
Fabuła: 9/10; Animacja - 10/10; Muzyka - 10/10Między nami żywiołami - Disney/Pixar - 2023 - 6+
“Między nami żywiołami” to kolorowa opowieść o czterech żywiołach: ogień, woda, powietrze, ziemia, czyli mieszkańcach Element City. Produkcja duetu Disney/Pixar to zabawna historia o tym, że przeciwieństwa się jednak przyciągają, a różnorodność na ziemi jest piękna. W bajce znajdziemy, bowiem, dwa równoległe wątki: wątek miłości i wątek walki o swoje marzenia. Widz (pewnie ten starszy) będzie mógł odpowiedzieć sobie na pytanie: czy robienie w życiu tego, co się chce to luksus czy może brak odwagi sprawia, że nie robimy w życiu, tego, co kochamy?
Cytaty: “Trzeba cenić światło póki płonie” oraz “Chemia między nami zmieniła naturę” są najlepszym podsumowaniem produkcji Disney’a. Ci, którzy obejrzą, będą wiedzieli o co chodzi :)
Ponadto innowacyjne animacje, z efektem stałego poruszania się postaci, co początkowo może męczyć wzrok, ale potem już się przyzwyczajamy.
Kategoria wiekowa: Generalnie młodsze dzieci mogą obejrzeć, bo nic złego się tam nie dzieje, a wręcz przeciwnie - przepiękne oryginalne animacje. Natomiast co do zrozumienia tematu miłości czy wyboru swojej życiowej drogi, to wiadomo są to tematy już dla starszych dzieci.
Fabuła: 10/10; Animacja - 10/10; Muzyka - 9/10Odlot - Disney/Pixar - 2009 - 6+
W bajce reżyser zabiera nas w podróż do Ameryki Południowej. To podróż wielowątkowa, której głównym celem jest spełnienie marzeń. Okazuje się, że nigdy nie jest za późno na ich realizację, jednak nie warto zbyt długo czekać, bo z wiekiem spełnianie marzeń staje się coraz trudniejsze. Pokrzepiające jest to, że gdy bardzo chcemy, to nie ma rzeczy niemożliwych, nawet gdy po drodze pojawiają się różne niespodziewane przeciwności losu, którym trzeba stawić czoła. Przy okazji, spełniając swoje marzenie, można pomóc innym w realizacji ich. A ofiarowane dobro zawsze wraca do nas z powrotem. Po drodze natomiast może dojść do weryfikacji swoich przekonań i ich konfrontacji z rzeczywistością, co także bywa ubogacające.
“Odlot” to przede wszystkim wzruszająca historia o wielkiej miłości, aż do starości - najdłuższej przygodzie życia. Stanowi ona niejako istotne tło dla reszty wydarzeń. Bohater uczy się, jak pogodzić się ze stratą najbliższej osoby i żyć dalej, choć to trudne i bolesne. Przekonuje się, że aby przeżyć coś nowego, trzeba się na to w pełni otworzyć. Gdy rozumie, że aby rozpocząć coś nowego, musi zostawić za sobą przeszłość, otwiera furtkę do nowej nieznanej przygody, porzucając smutek i wchodząc na drogę szczęścia. A to wszystko w rytmie spokojnej, refleksyjnej muzyki.
Kategoria wiekowa: spokojnie dla młodszych dzieci będzie w porządku, można tylko przewinąć groźnego pana w drugiej połowie bajki :)
Fabuła: 10/10; Animacja - 9/10; Muzyka - 10/10Ratatuj - Disney/Pixar - 2007 - 6+
“Ratatuj” to prawdziwie kulinarna przygoda. Reżyser ilustruje widzom, że dobra kuchnia jest jak muzyka, która ma smak, jak nuty, które pachną, a gdy zaczyna się je łączyć, to pojawia się cała gama nowych doznań. To ta spójna kompozycja smaków sprawia, że gotowanie może być jak arcydzieło sztuki, w którym nic nie dzieje się przez przypadek. Dobra kuchnia to obszar ciągłego odkrywania. W końcu widzimy, że dobrze przygotowana potrawa poprzez swój smak i zapach może mieć moc przywoływania wspomnień, a więc oddziałuje na nasze emocje - wzrusza, a nawet uszczęśliwia.
Cytat: “Nie każdy może być artystą, ale wielki artysta może objawić się w każdym” niech pozostanie natchnieniem szczególnie dla tych, którzy rozpoczynają kulinarną przygodę. A dla tych, którzy chcą, ale nie są wystarczająco odważni dodam głosem reżysera: “gotować każdy może, ale tylko nieustraszeni będą mistrzami”. Duch nie zna granic, wszystko zależy od nas. A odkrywanie i tworzenie jest zapisane w ludzkiej naturze. Wyobraźnia i serce gotowe do walki są niezbędne mierząc się z własnymi ograniczeniami.
Wspaniała opowieść rozgrywająca się we Francji, w Paryżu, w rytm francuskiej muzyki, z tytułowym daniem: Ratatouille.
Fabuła: 10/10; Animacja - 9/10; Muzyka - 10/10Sing 1 i 2 - Illumination - 2016 i 2021 - Dla każdego/7+
Sing 1 - część pierwsza to zaskakująco dobry spektakl muzyczno-taneczny. To bajka o odkrywaniu swoich talentów i o tym, by coś w życiu osiągnąć, trzeba najpierw uwierzyć w siebie.
Sing 2 - część druga to również musical, w którym poza wiarą w siebie, bohaterzy stoczą walkę o spełnienie swoich marzeń, a aby to uczynić nie mogą się poddać.
Obydwie części są absolutnie rewelacyjne. Spodobają się szczególnie fanom dobrej muzyki. Co zaskakujące, w obydwu produkcjach taniec został potraktowany całkiem poważnie, a nie prześmiewczo jak to często bywa w wykonaniu zwierząt. Poza śpiewem, choreografie są na całkiem dobrym poziomie.
Kategoria wiekowa: Myślę, że spokojnie dla młodszych dzieci w porządku.
Fabuła: 10/10; Animacja - 10/10; Muzyka - 10/10
TOP 15 - bajki, które warto obejrzeć
Poniżej lista bajek, które również są ciekawe i warto obejrzeć. Po prostu nie mają tego czegoś, by przynależeć do TOP 8 :)
Potwory i spółka oraz Uniwersytet potworny - 2001 i 2013
Wielka szóstka - 2014
Luca - 2021
Coco - 2017
Pan Wilk i spółka. Bad Guys - 2022. Będzie druga część.
Zwierzogród - 2016. Będzie druga część.
Turbo - 2013
Angry Birds 1, 2 - 2016 i 2019
Dzika ekipa - 2021
Kungfu Panda 1,2,3,4 - 2008-2024
Madagaskar 1,2,3 - 2005-2012
Pingwiny z Madagaskaru - 2014
Kurczak mały - 2005
Piorun - 2008
Rio 1,2 - 2011 i 2014
TOP 6 - bajki, które pomimo lat zachwycają
Nie mogłam pominąć bajek, które poza Walle'ym występują w seriach i które znajdą odbiorców w każdym wieku. Są one na swój sposób wyjątkowe, dlatego wyróżniam je w osobnej liście TOP 6.
Toy story 1,2,3,4 - 1995-2019
Auta 1,2,3 - 2006-2017
Samoloty - 2013 i 2014
Epoka lodowcowa 1,2,3,4 - 2002-2016
Gdzie jest Nemo? i Gdzie jest Dory? - 2003 i 2016
Walle - 2008
TOP 4 - bajki ponadczasowe - idealne dla młodszego dziecka
W ramach ciekawostki dodam, że pokazałam te bajki synowi dopiero jak miał niespełna 5 lat i tak mu się spodobały, że sam się o nie często upomina. Czy to dziwne? Chyba nie. Dzieje się tak dlatego, że to bajki, które uspokajają, są pozytywne, często z delikatną ścieżką dźwiękową, czyli dobrze oddziaływają na samopoczucie dziecka.
Kubuś Puchatek
Wszyscy znamy i kochamy bajki o Krzysiu i jego niezbyt mądrym Kubusiu Puchatku, strachliwym Prosiaczku, rozbrykanym Tygrysku, uporządkowanym Króliku i smutnym Kłapouchym To chyba jedna z nielicznych bajek, w której nie ma złych postaci, są po prostu różne charaktery i temperamenty. Zarówna seria starych odcinków na Disney+, jak i filmy np. Niezwykła Przygoda Kubusia Puchatka to bajki spokojne, śmieszne, z ładną muzyką, obrazami i co najważniejsze, bez zbędnych bodźców.
Numer 1, gdy masz chore dziecko w domu, a musisz zrobić obiad czy posprzątać. To bajki z prostym przekazem, pozytywne i radosne. Takich już nie ma :(Bolek i Lolek
Stara seria bajek animowanych przez Studio kreskówkowe w Bielsko-Białej. Bolek i Lolek to dwaj bracia, którzy nigdy się nie nudzą, a zawsze zaskakują pomysłowością i brawurą :)
W tle bajki zawsze jest ładna linia melodyjna.Krecik
Czeska seria bajek animowanych o małym słodkim kreciku, jego przyjaciołach i różnorodnych przygodach. Bajki bez słów. W tle bajki zawsze jest ładna linia melodyjna.Reksio
Seria przygód o psie i jego przyjaciołach. Bajka bez słów, ze spokojną ścieżką dźwiękową.

Anime dla dzieci
Na sam koniec przygotowałam dla was wyjątkową listę w zupełnie innym klimacie. Otóż poniżej lista bajek japońskich, czyli anime dla najmłodszych. Twórczość japońska stworzona w latach 1988-2011. Wszystkie anime wyprodukowane w słynnym Studiu Ghibli. Poniżej tytuły, które oglądaliśmy z synem wielokrotnie, aż do znudzenia, bo tak je polubił. Zwłaszcza cztery pierwsze pozycje to bajki spokojne, o nieskomplikowanej tematyce.
Mój sąsiad Totoro - 1988
Tajemniczy świat Arietty - 2010
Podniebna poczta Kiki - 1989
Ponyo - 2008
Makowe Wzgórze - 2011
Ruchomy zamek Hauru - 2004
Spirited Away: W krainie Bogów - 2001

Podsumowanie
Muszę przyznać, że od zawsze fascynuje mnie kino, dobre kino, zarówno to dla młodszego, jak i starszego odbiorcy. Mając dziecko, mam szansę przeżywać dzieciństwo na nowo i to we wszystkich obszarach. Jest to wspaniały dar, z którego korzystam, jak umiem najlepiej. Do tego właśnie gorąco zachęcam i was. A dodatkowo, patrząc na świat oczami dziecka, jesteśmy bardziej przekonujący i autentyczni w jego oczach.
W naszym podejściu, kino domowe to nie jest pomysł na bierne, bezrefleksyjne rodzinne spędzenie popołudnia. Całkiem odwrotnie, wspólne oglądanie bajek stanowi punkt wyjścia do rozmów, refleksji, tłumaczenia świata, zagadnień, zachowań itp. To trochę jak z książką, tu też rozmawiamy. W świecie, gdy wszyscy biegają i nie mają na nic czasu, dobrze jest właśnie raz na czas zatrzymać się i przypomnieć sobie, co jest dla nas w życiu ważne.
Artykuł ma na celu obalenie mitu, że bajki są tylko dla dzieci i często są bezwartościowe. Oczywiście nie brakuje takich, ale mając wyrafinowany gust, można znaleźć i takie, którym warto poświęcić godzinę oraz spędzić miło czas. Główne wartości czy wątki zawarte w bajkach to spełnianie marzeń, samorealizacja, odwaga, miłość, ale znajdziemy też wiele innych głównych czy pobocznych wątków. Każdy więc znajdzie coś dla siebie i dziecka.
Niestety to co nagminnie pojawia się w bajkach to negatywne wątki jak śmierć czy separacja rodziców. Widocznie reżyserzy od lat 50-tych ciągle żyją w przekonaniu, że jak nie ma tragedii w bajce to jest nuda. Mylne wyobrażenie. Moim zdaniem, gdyby wokół nas było więcej dobra, czyli również w treściach, które do nas docierają, to automatycznie i my stawalibyśmy się lepsi. Może naiwne, ale prawdziwe.
Co do kategorii wiekowych, na które warto zwracać uwagę choć z przymrużeniem oka, to podkreślę raz jeszcze, że czasem warto poczekać, a czasem nie. Czasem za wcześnie - może zrobić dziecku krzywdę. A czasem jeśli bajka ogólnie jest ładna, ale przekaz za trudny, to warto obejrzeć, z nastawieniem, że bajka rośnie razem z dzieckiem i za rok, dwa czy trzy obejrzycie ją powtórnie, ale wówczas będzie to już zupełnie inna bajka :)
Miłego refleksyjnego oglądania!